Początkowo wieś Polnica podlegała parafii w Kiełpinie. Obecna nazwa miejscowości Kiełpin występuje w dokumencie lokacyjnym z 1355 roku, w którym nadano wsi 60 włók. Kościół we wsi prawdopodobnie już istniał, gdyż w dokumentach wspomniano, że sołtysowi i plebanowi wolno było łowić ryby w jeziorze Kulpin. W 1380 roku wieś stała się wsią  szlachecką, otrzymał ją Jakub von Guttirsberg- który przyjął także patronat nad tutejszym kościołem. Do parafii w Kiełpinie należały wówczas wsie Polnica i Czarnoszyce.

W okresie reformacji kościół przejęli luteranie, gdyż ówcześni właściciele Kiełpina  Mauteufflowie - Kiełpińscy, byli zwolennikami reformacji. Przeprowadzona w 1653 roku wizytacja Trebnica stwierdziła, że parafia jest nieobsadzona, plebania zdewastowana. Wówczas zapadła decyzja o włączeniu Kiełpina do parafii w Przechlewie. Dzisiejszy kościół pobudowany został w 1788 roku, obok dzwonnicy z dzwonem z 1566 roku. W latach 1832- 35 z braku księdza nie odprawiano tu nabożeństw.

Pierwsza wzmianka o kościele w Polnicy pochodzi z drugiej połowy XVI w. , który powstał z fundacji starosty Latalskiego. Ufundował on nowy kościół dla protestantów. W późniejszym czasie ok. 1617 roku kościół został przekazany katolikom. Z tego okresu zachowała się kryta gontem drewniana wieża z dzwonem ufundowanym przez Pawła Słomę, pozostała część została zniszczona w czasie wojen szwedzkich. Obecnie jest to najstarszy zabytek sakralny na ziemi człuchowskiej.

Ponieważ w późniejszym czasie brakowało powołań włączono Polnicę i Kiełpin do diecezji przechlewskiej. W tym czasie odprawiano nabożeństwa co trzy lub cztery niedziele. Odnotowano liczne skargi księży z Przechlewa którzy narzekali na trudności z dotarciem do Polnicy i Kiełpina z powodu wielkich odległości i niebezpiecznych dróg. Od 1884 roku starano się o utworzenie niezależnej Parafii Polnicy, przyniosły one rezultat dopiero w 1901 roku, kiedy to 1 kwietnia do wsi przybył ks. Antoni Zawadzki, urodzony w Polnicy, jako zarządca wikariatu. Od 30 marca 1905 roku Polnica stała się samodzielną parafią z kościołem filialnym w Kiełpinie.

W 1912 roku Protestanci wybudowali nowy kościół z cegły który należał do parafii w Człuchowie. Po II wojnie światowej kościół został przekazany katolikom i służy jako Kościół pomocniczy pod wezwaniem św. Józefa. Od 1956 roku parafię objął ks. Jan Jamiński który zrealizował remont kościoła który odzyskał swą dawną świetność. W 1963 r. proboszczem został ks. Szczepan Kopacz. Obecnym proboszczem jest ks. Przemysław Krzyżanowski.

Źródło: www.ugczluchow.pl