Bierzmowanie inaczej nazywany jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. W jego trakcie Duch Święty udziela się człowiekowi ochrzczonemu jako Dar. Ważną kwestią jest, by osoba, której udzielany jest ten sakrament, zdawała sobie sprawę co to znaczy byś świadomym i wzorowym Katolikiem. Przyjęcie bierzmowania oznacza, że od tego momentu wierzący ma głosić swoim życiem Jezusa Chrystusa i apostołować wśród innych ludzi.

Obrzęd bierzmowania składa się z trzech czynności, wykonywanych w tym samym czasie.

Są one następujące:

• namaszczenie olejem Krzyżma na czole ochrzczonego,
  • nałożenie ręki biskupa na jego głowę,
  • słowa: "Przyjmij znamię daru Ducha Świętego".

W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego rola szafarza przypada biskupowi. Dopuszcza się również wyjątki, w których bierzmowania może udzielać kapłan. Pod warunkiem, że jest upoważniony do tego na mocy prawa kościelnego.

Bierzmowanie wiąże się z określonymi skutkami, które są następujące:

• udoskonalenie łaski chrztu,
  • głębsze zakorzenienie w synostwie Bożym,
  • ściślejsze zjednoczenie z Jezusem,
  • pomnaża w nas dary Ducha Świętego,
  • udoskonalenie więzi między wiernym, a Kościołem,
  • umocnienie świadczenia o wierze chrześcijańskiej przez czyny i słowa.

Osoba, która może przyjąć ten sakrament, powinna:

1. Ukończyć katechizacje na etapie III klasy gimnazjum..
  2. Zdobyć wiedzę wymaganą do przyjęcia tego sakramentu określoną w minimum programowym przez katechetę.
  3. Zdać egzamin dopuszczający do przyjęcia Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej.
  4. Uczestniczyć w "roku przygotowawczym" przez Niedzielną eucharystię, spowiedź i komunię pierwszopiątkową oraz inne wymagania określone przez Księdza Proboszcza, a świadczące o dojrzałości chrześcijańskiej.
  5. Dostarczyć "świadectwo chrztu" (Ad Sacra).
  6. W przypadku bierzmowania dorosłych należy uzgodnić indywidualny tok przygotowania z Księdzem Proboszczem.