Sakrament chrztu daje możliwość rozwoju życia religijnego. Warto wiedzieć, że każdy Pierwszy sakrament jest nazywany "chrztem". Decyduje o tym główny obrzęd, w którym się dokonuje. Słowo "chrzcić" pochodzi od greckiego odpowiednika bapizein. W dosłownym tłumaczeniu oznacza "zanurzyć, pogrążyć". Symbolika "zanurzenia" w wodzie jest wyraża pogrzebanie w śmierci Chrystusa osoby przygotowanej do sakramentu. Katechumen powstaje z tej śmierci za sprawą zmartwychwstania z Nim, już jako „nowe stworzenie” (Ga 6,15).

W innym rozumieniu, sakrament chrztu rozumiany jest jako "obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym" (Tt 3,5). Wiąże się bowiem z urzeczywistnieniem narodzenia z wody oraz z Ducha Świętego.

Chrzest jest najbardziej potrzebnym sakramentem. Jest pierwszy, gdyż bez niego nie można przyjąć innych. Jest również najważniejszym, ponieważ stanowi fundament całego życia chrześcijańskiego. Dzięki Pierwszemu sakramentowi zostaje z nas zmyty grzech pierworodny. Jeżeli przyjmujemy go jako osoby dorosłe, wybaczane nam są dotychczasowe winy. W tym samym momencie stajemy się członkami Chrystusa oraz Kościoła, tworząc jednocześnie Mistyczne Ciało Chrystusa. Od tej chwili mamy prawo do zbawienia wiecznego.

Osobami zobowiązanymi do tego, by doprowadzić człowieka do udzielenia chrztu, są jego rodzice oraz chrzestni. Pod warunkiem jednak, że sam ma intencje czynienia tego, czego naucza Kościół. W trakcie udzielania Pierwszego sakramentu polewają oni wodą głowę katechumena, wypowiadając przy tym np. następujące słowa: „Marku ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Sakramentu chrztu wiąże się z koniecznością wypełnienia formalności, do których należą:

1. Przyjście do kancelarii parafialnej wraz z dokumentami:
    - akt urodzenia dziecka
    - zaświadczenie, że rodzice chrzestni są:,, wierzący i praktykujący" wydany przez proboszcza z miejsca zamieszkania chrzestnych.
  2. Znać dokładną datę ślubu kościelnego rodziców dziecka.
  3. Podać datę urodzenia rodziców chrzestnych, a także ich dokładny adres zamieszkania.
  4. W przypadku małżeństwa niesakramentalnego lub matki samotnie wychowującej dziecko umówić się z proboszczem na rozmowę, w trakcie której omówione zostaną warunki umożliwiające przyjęcie tego sakramentu.

Pamiętaj! Za posługę chrztu się nie płaci, a jedynie składa dobrowolną ofiarę w dobrej wierze!