„Eucharystia” - słowo to pochodzi od greckiego „eucharistein”. Jego dosłowne tłumaczenie to „czynić dziękczynienie.

Eucharystia pozostaje w centrum i szczycie życia kościelnego wiernych. Głównymi częściami Mszy Świętej są:

1. Liturgia Słowa: z czytaniami, homilią i modlitwą wstawienniczą
  2. Liturgia Eucharystii: na którą składają się przygotowywanie darów, konsekracja i komunia.

W celu odnalezienia i zachowania własnej tożsamości oraz zjednoczenie z Chrystusem we wspólnocie parafialne niezbędne jest systematyczne uczestnictwo w Mszy Świętej.

I Komunia Święta może być udzielona osobom, które:

1. Dostarczą „świadectwo chrztu”,
  2. Uczestniczą na katechezie na poziomie II klasy szkoły podstawowej, zaś ich rodzice w spotkaniach informacyjnych,
  3. Zdobędą niezbędną wiedzę, która umożliwi im uczestnictwo w Sakramencie Pokuty i Eucharystii. Określona jest ona w „minimum programowym”,
  4. Systematycznie uczestniczą w niedzielnej Mszy Świętej.