Sakramentem miłości, w którym człowiek ofiarowuje siebie samego drugiej osobie, jest małżeństwo. Miłość taka żyje pomiędzy małżonkami, jednak na nich się nie kończy. Powinna promieniować na ludzi żyjących wokół nich, a także być źródłem nadziei oraz pocieszenia dla innych. Udzielane wsparcie pomiędzy małżonkami powinno dać im siłę, która pozwoli służyć innym ludziom. Z tego powodu kapłan udziela młodej parze następujące błogosławieństwa:

Wśród świata bądźcie światkami, że Bóg jest miłością, aby stroskani i ubodzy, doznawszy waszej pomocy, przyjęli was kiedyś z wdzięcznością do wiekuistego Boga.

Sakrament małżeństwa jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła. Udziela on małżonkom Łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków.

Małżeństwo wymaga spełnienia kilku następujących formalności:

1. Przynajmniej na 3 miesiące przed przewidywaną datą ślubu zgłosić się w kancelarii parafialnej Pani Młodej i zarezerwować sobie dzień i godzinę ślubu.
  2. Uzgodnić z Księdzem Proboszczem datę spisania "kanonicznego protokołu badania narzeczonych". Na to spotkanie należy dostarczyć:
    - świadectwo chrztu z aktualną datą wydania.
    - informację o bierzmowaniu zawartą na świadectwie chrztu, lub oddzielnym dokumencie.
  3. Świadectwo ukończenia religii (na etapie III klasy szkoły zawodowej lub IV szkoły średniej)
  4. Świadectwo katechizacji przedmałżeńskiej.
  5. Dowód osobisty.
  6. Po spisaniu protokołu zgłosić się do kancelarii parafialnej Pana Młodego i dostarczyć zapowiedzi przedślubne.
  7. Zgłosić się do Urzędu Miasta w celu pobrania dokumentów potrzebnych do zawarcia "małżeństwa konkordatowego".

W wyjątkowych okolicznościach należy dodatkowo:

• dostarczyć akt zgonu współmałżonka
  • zgodę rodziców na zawarcie małżeństwa
  • dokument stwierdzający nieważność małżeństwa sakramentalnego zawartego poprzednio.