Namaszczenie chorych było obecne w chrześcijaństwie już w jego pierwszych wiekach. Odbywało się to poprzez namaszczenie świętym olejem. Postępowanie wiązało się z nauką św. Jakuba: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili na nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone."

Namaszczenie chorych przysługuje każdemu ochrzczonemu człowiekowi, który tego potrzebuje. Do okoliczności takich zalicza się poważną chorobę lub podeszły wiek. Powszechne jest błędne przekonanie, że jest to sakrament przeznaczony dla umierających ludzi.

Sakrament dedykowany dla umierających osób jest wiatyk – inaczej nazywana komunia święta udzielana umierającym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których rodzina nalega by udzielić namaszczenia chorych zmarłemu już człowiekowi.

Takie postępowanie jest jednak nadużyciem i wynika z niezrozumienia znaczenia tego sakramentu. Przeznaczony jest dla tych, których zmogło choroba i cierpienie. Dotyczy zatem ludzi żyjących. Celem jest dodanie siły i otuchy podczas doznawania cierpień fizycznych oraz duchowych.

Aby wezwać księdza do chorego należy:

1. Przede wszystkim nie odkładać tego „na ostatnią chwilę”. Namaszczenie chorych nie jest ostatnim namaszczeniem, lecz sakrament mającym dodać sił i otuchy cierpiącemu. Ten sakrament można przyjmować wiele razy w życiu, jednak zwykle raz w ciągu tej samej choroby. W szpitalu należy wezwać kapelana, jeżeli chory przebywa w domu należy skontaktować się z duszpasterzem miejsca (tel.52 382 25 01; 52 382 29 33).
  2. Przygotować pokój tak jak na kolędę (na stole krzyż i świece), a ponadto na talerzu trochę chleba i soli oraz jeśli to możliwe cytryny.